yumurtanın sarısının rengi ne olmalıdır?

yumurtanın sarısının rengi ne olmalıdır?

Aldığınız yumurtalarının ve doğal olarak beslenen köy yumurtalarının sarılarının farklı olduğunu farketmişsinizdir. Peki neden sarıların farklı olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Üretim çiftliklerinde üretilen yumurtaları yumurtlayan tavuklar genelde kapalı ortamlarda tutulduklarından, hareket etmediklerinden ve genelde aynı tür yemlerden beslendiklerinden dolayı yumurtanın sarısı daha açık olmaktadır. Açık alanı olan çiftliklerdeki veya köylerdeki tavuklar sürekli hareket halinde olduklarından, güneşi gördüklerinden ve doğal beslendiklerinden dolayı yumurtalarının sarısı daha koyu olmaktadır.

Bir grup uzmana göre açık sarı renkli yumurta sarısı tavuğun iyi beslenmediğini gösterdiğini söylemektedir. Bir grup uzmana göre ise yumurta sarısının açık ya da koyu renkli olması,  yumurtanın sağlıklı olmasıyla doğrudan bir ilişkisi olmadığı yönünde. Bu uzmanlara göre  yumurta sarsının rengi tavuğun beslenme biçimini göstermektedir. Tahıl ve karoten içeren otlarla beslenen tavukların sarısı koyu renk oluyor, ama bu yumurtanın daha besleyici olduğunu göstermiyor.

Uzmanlar serbest dolaşan tavukların farklı pigmentte besin yemesinin daha mümkün olduğunu ve bu sayede yumurtalarının sarısının daha renkli olduğunu belirtiyor.

Şu bir gerçek ki  gerçek olarak satılan veya tüketilen köy yumurtalarının rengi daha koyu ve daha lezzetli ve daha besleyicidir.


Yumurtanın Tazeliğini Nasıl Anlarsınız?
Yumurta beyazı yumurtanın tazeliği hakkında bilgi vermektedir. Genellikle eski yumurtaların beyazı berrakken, daha taze yumurtaların opak (mat, donuk) bir görüntüsü olur. Yumurtayı kırdığınızda buna dikkat ederseniz taze mi bayat mı olduğunu anlarsınız

Kahverengi yumurtalar mı beyaz yumurtalar mı daha sağlıklı?
Yumurta kabuğunun rengi, tavuğun türüyle ilişkilidir, tavuk ya da yumurtanın sağlığıyla bir ilgisi yoktur. Beyaz ibikli ve kulak memesi beyaz olan tavuklar beyaz kabuklu yumurta,   ibik ve kulak memesi kırmızı olan tavuklar kahverengi kabuklu yumurta yumurtlarlar.

 

Paylaşcam

1 yorum

Bir Cevap Yazın