wat rong khun (beyaz) tapınağı – tayland

Wat Rong Khun veya diğer bilinen adıyla white temple (beyaz tapınak) Tayland’ın kuzeyinde Chiang Rai bölgesinde bulunan ilginç ve muhteşem bir tapınak. Beyaz tapınak bembeyaz görüntüsüyle adeta büyülüyor. Yapımında sadece beyaz malzeme ve cam kullanılmış.

Chalermchai Kositpipat tarafından Budist ve Hindu mimari tarzında tasarlanan yapının yapımına 1997 de başlanmış ve günümüzde de yapımı hala devam etmektedir.

 

Cennet ve Cehennem 

wat-rong-khun-tapinagi-3

Tapınak girişi

Dünyanın en muhteşem tapınaklarından biri olan beyaz tapınak detaylarıyla adeta insanı büyülüyor. Bir masal dünyasından fırlamış gelmiş gibi adeta. Tapınak tasvir edilen ölümden sonraki cennet ve cehennem atmoserini adeta hissediyorsunuz. Tapınağa girmek için bir köprüden geçiyorsunuz köprünün sağ ve solunda cehennemden kaçmaya çalışan ve adeta sizden yardım uman uzanan elleri görüyorsunuz.

 

Wat Rong Khun neden beyaz renkte 

wat-rong-khun-tapinagi-1

Wat Rong Khun – Beyaz Tapınak

Bir budist tapınağı olan beyaz tapınak, buda’nın saflığını ve bilgeliğini temsil etmektedir.

 

Ziyarete açık 

Günümüzde hala çalışmaları devam eden tapınağı 2070 yılında biteceği tahmin ediliyor. Buna rağmen biten bölümlerini ziyaret edebiliyorsunuz. Üstelik ziyaret ücretsiz. Ziyaret sırasında dışarıdan fotoğraf çekebilirsiniz, ama içeri bölümlerin fotoğraflarını yada videosunu çekmek yasaktır. İsterseniz bağış yapabilirsiniz tabiki makul bir bağış, çünkü 10.000 bahttan fazla bağışları kabul etmiyorlar.

 

daha fazla bilgi için https://en.wikipedia.org/wiki/Wat_Rong_Khun adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın