uçan terzi “franz reichelt”

Fransız Franz Reichelt 1879 yılında doğmuştur. Terzi olan Franz, aynı zamanda bir mucitti. Uzun süredir paraşütle ilgili çalışıyordu ve paraşütün ilk mucitlerindendi. Fransada “Uçan Terzi” olarak bilinoyrdu.  Kendi diktiği ve tasarladığı paraşütleri defalarca yüksek apartmanlardan kuklalar ile test etti ve başarılı oldu.

Tasarladığı bu garip kıyafetle kendi deneme yapmak istiyordu. Defalarca Paris emniyetinden izin istedi ve hep geri çevrildi. Nihayet 4 şubat 1912 tarihinde Eyfel kulesinde deney yapması için izin verildi.

4 şubat 1912 tarihinde sabah saat 7:00’de toplanan kalabalık “uçan terzi” nin deneyi için  merakla bekliyordu. Aslında Paris emniyetinden verilen izin sadece kukla içindi. Franz Reichelt’in atlayacağını kimse bilmiyordu son ana kadar.  Yanındaki 2 arkadaşı onu ikna etmeye çalıştıysa da bunda başarılı olamadılar. Eyfel kulesinin İlk platformun üzerine diktiği garip kıyafeti giyerek çıktı ve kendini bir süre boşluğa bıraktı. Yer çekiminden dolayı aşağı uçtu ama beklenenin aksine yere çakıldı ve son nefesini verdi.

Ertesi gün Vali ve Polisin yaptığı açıklamada; sadece kukla deneyi için izin verdiklerini, böyle birşey yapacaklarını bilmediklerini, böyle bir şey bilselerdi kesinlikle izin vermeyeceklerini söylemişler. Arkadaşları ise onun ikna edemediklerini, kendisinin onları ikna ettiğini ve hiçbir şey olmayacağını bunun onun için büyük bir fırsat olduğunu söylediğini söylediler.

Ne diyelim ruhu şad olsun.

O gün atlama da çekilen filmi izleyebilirsiniz. Kıyafet gerçekten garipmiş.

Paylaşcam

1 yorum

Bir Cevap Yazın