toprak askerler – çin

Terracotta Askerleri (Toprak askerleri), ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan heykeller. MÖ 210 tarihinde yapılmış, 1974’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun “İlklerin imparatoru” olarak bilinen Çin Şı Huang’ın mezarını koruduğuna inanılır.

İmparator Qin Shi Huang, öldükten sonra yaşayacağına inandığı için yeraltında Li dağlarının eteklerinde 36 yılda 720.000 Çinliyi çalıştırarak Çin diyarının bir modelini (dağları, ovaları, nehirleri, savaşçılarını) yaptırmıştı.

Yer altında 8.000 asker bulunuyor. Askerler 11 koridorda 4’lü sıralar halinde dizilmiş durumda. Aralarında hiç kadın asker yok. İmparator kadınları canlı istemiş. Bu nedenle 3.000 kadın imparatorla beraber canlı canlı mezara gömülmüş. Bu mezarın yapımında çalışanlar da mezardan asla canlı çıkamamışlar. Mezarın üzeri ağaç ve toprakla kapatılmış. Bu sırrı yazan bütün kitaplar yakılmış ve bunu bilen tüm ilim adamları, öğrencileri öldürülmüş. Qin bu işi son derece ciddiye almış.

Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir.

Qin Shihuang Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın