önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü?

önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü?

Binlerce yıldır merak edilen şeylerden biride doğacak önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek ve seçmek mümkün mü? İnsanlar bunun için bebeklerinin cinsiyetlerini “önceden ayarlamak” için bazı yöntemler uygulamaya çalışmışlardır.

Sperm hücreleri hem X hem de Y kromozomu içerebilirler. Yumurta hücreleri ise her zaman X kromozomu taşırlar. Yumurta hücresinin içine girmeyi başarabilen sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa yeni canlı dişi, Y kromozomu taşıyorsa erkek olur. Yani bebeğin cinsiyetini belirleyen her zaman erkeğin sperminde bulunan kromozomdur. Yeni oluşan canlının kromozom kodu erkek ise 46, XY, dişi ise 46, XX olarak ifade edilir.

Bazı toplumlarda erkek bebeğin (Türkiye gibi) önemi büyük olsa da günümüzde kız bebek isteyen çiftlerin de az olmadığı aşikardır. Bebek cinsiyetini belirlemek için çağlar boyu kullanılan bazı yöntemler şunlardır.

Sol Testisin İple Bağlanması
Eski Yunanlılar sol testisi (erkek yumurtalığı) iple bağlama sonrası ilişkide bulunulduğunda erkek çocuk sahibi olunabileceği teorisini öne sürmüşlerdir. Bu teori daha sonra 18. yüzyılda Fransız soylularına dönemin bilim adamları tarafından erkek çocuk için sol testislerini aldırmaları bile önerilmiştir.

Batıl İnançlar
Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için yaygın olarak kullanılan ancak bilimsellikten uzak bazı inançlar bulunmaktadır.
Bunlar:
* Erkek çocuk için bol kırmızı et tüketilmeli, tuzlu yenmeli, baba adayları gazlı içecekleri bolca tüketmelidir.
* Kız çocuk için hem anne hem baba bolca balık eti ve sebze tüketmeli, kadınlar bolca tatlı tüketmelidir.
* Erkek çocuk için ilişkiden sonra kadın yerinden bir süre kalkmamalı.
* Kız çocuk için kadının altta olduğu pozisyon tercih edilmeli ve kadının daha önce orgazm olmasına izin verilmelidir.
* Erkek çocuk için gece saatlerinde ilişkide bulunulmalı, tercihen ay hilalde olmalı, ilişki için ayın tek sayılı günler tercih edilmelidir.
* Kız çocuk için öğleden sonra ilişkide bulunulmalı, ayın çift sayılı günlerinde beraber olunmalıdır.

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için yediklerinize dikkat edin

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için yediklerinize dikkat edin

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan Çin takvimi

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan Çin takvimi


Çin Takvimi
Yaygın olarak kullanılan önceden bebeğin cinsiyetini belirleme yöntemlerden biri de Çin takvimidir. 700 yıl önce Pekin yakınlarında bulunan bu tabloya göre doğacak bebeğin cinsiyeti %90 doğrulukla tahmin edebilmektedir. Takvimde anne adayının gebe kalacağı yaş ile gebe kalınacak ayın kesiştiği kutuda yazan cinsiyet doğacak çocuğun cinsiyetidir.

Shettles Yöntemi
Bu yönteme göre; Y spermlerinin X spermlerine göre daha hızlı yüzdüğü ve daha kısa ömürlü olduğundan çiftlere erkek bebek için yumurtlamadan bir gün önce, kız bebek için ise 2-4 gün önce beraber olmasını söyler. Dr. Shettles tarafından geliştirilmiştir. Bu yöntemde evde kullanıma yönelik çeşitli hazır test kitleri bulunmaktadır. Test kutusunun içinde yumurtlamanın olacağı günü kadının idrarıyla belirleyebilen test çubuklarıyla birlikte istenen cinsiyete göre vajinanın içini yıkayarak vajina ortamının X veya Y spermini daha iyi barındıracak hale getiren yıkama sıvıları da bulunmaktadır. Bu yöntem için %75’lik bir başarı oranı bildirilmektedir.

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan Shetless Metodu

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan Shetless Metodu

Whelan Yöntemi
Shettles yönteminib tam tersinin doğru olduğunu savunan bir yöntemdir ve erkek bebek için yumurtlamadan 4-6 gün önce, kız bebek için 2-3 gün önce beraber olması gerektiğini savunur. Günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan yöntemlerden biridir.

Prekonsepsiyonel (Gebelik Öncesi) Beslenme Yöntemi
Bu teoriye göre hem kadının hem de erkeğin alkalen gıdalarla beslenmesi erkek bebek, asit gıdalarla beslenme ise kız bebek sahibi olma şansını artırmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan yöntemlerden biri olmasına rağmen, bu yöntemin bilimsel açıklaması henüz bulunabilmiş değildir.

Babychoice Yöntemi
Bu yöntemde belli bir ücret karşılığı satın alınan test kullanıcıya ve önceden doldurulan form sayesinde bir takvim belirlemekte ve bu takvimde hangi cinsiyet için hangi günlerde ilişkiye girilmesi gerektiği yazmaktadır. Ek olarak istenen cinsiyete göre alkalen veya asit yiyeceklerle beslenme programı bilgileri de verilmektedir. Bunu pazarlayan firma %90 civarında bir başarı olduğunu söylemektedir.

Ericsson Yöntemi
Bu yöntemde erkekten alınan sperm içindeki X ve Y spermleri özel bir sıvı yardımıyla birbirinden ayrılır. Yumurtalıklar çeşitli ilaçlarla yumurtlamaya hazır hale getirildikten sonra rahim içine istenen cinsiyetteki bebeği oluşturacak spermler yerleştirilir.  %70-80’lik bir başarı oranı vardır. Oldukça eleştirilen ve bilimsel çevrelerde çok kabul görmeyen bir yöntemdir.

Microsort Yöntemi
Erkekten alınan meninin içindeki spermler flow sitometri adı verilen özel bir yöntem yardımıyla X ve Y fraksiyonlarına ayrılırlar. Daha sonra istenen cinsiyete göre yine aşılama yöntemiyle rahim içine X veya Y spermi içeren fraksiyon verilir. Yöntem kız bebek için %90, erkek bebek için %74 başarılıdır. Bilimsel çevrelerde en çok kabul gören yöntemlerden biridir.

PGT (prekonsepsiyonel genetik tanı) yöntemi – Şu anki bilinen en etkili yol
Günümüzde kullanılan en gelişmiş yöntem tüp bebekle beraber uygulanan PGT (prekonsepsiyonel genetik tanı) yöntemi %100’e yakın sonuç vermekte, ancak ülkemizde isteğe bağlı uygulanamamaktadır. Yöntemin dünyada asıl geliştirme ve kullanılma amacı isteğe bağlı cinsiyet seçimi değildir. Sürekli düşük yapan veya ailesinde kalıtsal hastalıklar olan çiftlerde rahim içine sağlıklı bebeğin yerleştirilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Bu yöntemde kadının yumurtalıkları uyarılır ve aynı adet döngüsünde çok sayıda yumurta üretmesi sağlanır. Bir süre sonra olgunlaşan yumurtalar vajinadan ince bir iğneyle girilerek toplanır. Erkekten alınan spermler kullanılarak bu yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır ve embriyo aşamasına geldiklerinde bebeğin hücrelerinden bir tanesi alınarak kromozomların yapısı incelenir. Eğer yöntem cinsiyet seçimi için kullanılacaksa istenen cinsiyete sahip embriyolar belirlenir ve anne adayının rahimine yalnızca bunlar implante edilir. Yöntem %100’e yakın başarı oranına sahiptir.

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan PGT yöntemi

Önceden bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan PGT yöntemi

 

 

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın