ölüm şehri dargavs

  • Ölüm Şehri Dargavs

Rusya’nın Kuzey Osetya bölgesinden geçen 5 sıradağın birine kurulu olan bu şehir ölüm şehri olarak biliniyor. Hakkında çeşitli şehir efsanelerini ve hikayelerin anlatıldığı bu yere ulaşım zorluğundan dolayı ziyaretçilerin çok fazla ilgisini görmüyor. Şehre ulaşım dolambaçlı yollardan yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Şehrin ünlü olmasının nedeni bir tepe üzerine kurulmuş olan beyaz taş evler. Dış duvarları beyaz olan bu evler muhtemelen kireç veya kil-kireç karışımıyla sıvalanmıştır. Bu ilginç evler aslında oset mezarlıklarıdır ve 100 tanedir. Bunların 30 tanesinin zengin ailelere, 70 tanesinin ise yoksul ailelere ait olduğu söylenmektedir. Bu bölgede yaşayan halk, ruhların ölümsüzlüğüne inanmaktaydılar. Ayrıca bir tanede tahrip olmuş gözetleme kulesi vardır.

Bölgeyi inceleyen arkeologlarında yaptığı kazılarda ölülerin kayık içinde gömüldüğü görüldü. Hiçbir yerinde akarsu bulunmayan bu yere kayıkların nereden geldiği gizemini korusa da efsaneye göre, ruhların cennete gitmek için bir nehri geçmek zorunda olduğu inancına dayandığı tahmin ediliyor. Araştırmacılara göre de, yeraltı ve yerüstü mezarları yakından incelenince XIV-XVIII yüzyıllara ait oldukları ortaya çıkmaktadır.

 

 

Paylaşcam

1 yorum

Bir Cevap Yazın