mükemmel fotoğrafik hafıza – stephen wiltshire

1974 dogumlu stephen wiltshire, Otistik bir ressam ve 8 yaşından beri binaları çiziyor. O kadar iyi bir fotografik hafızası var ki, Newyork kentinin üzerinde helikopterle kısa bir uçuştan sonra  on kilometrekarelik bir alanın tümündeki binaları, nehirleri hatta daire numaralarına kadar çizdi. Wiltshire Londra, Paris, Madrid, Roma, Frankfurt, Kudüs, Hong Kong, Dubai gibi kentleri de aynı şekilde çizdi. 76 metrelik meşhur panoramik new york çizimi jfk havaalanının gelen yolcu, pasaport kontrolünün üzerinde sergilenmektedir. Dakikalarca hayranlıkla izlenesi, harikulade bir eserdir.

Stephen’in üstün resim yeteneğinin ve şaşırtıcı hafızasının yanı sıra müthiş bir müzik yeteneği de bulunmaktadır.

1987 yılında BBC QED programı, ‘foolish wise ones’, stephen’in şaşırtıcı yeteneklerini program yapmıştır. Stephen sir hugh casson tarafından kraliyet akademisi (eski başkanı), ingiltere’de en iyi çocuk sanatçı olarak onu ilan etti.

Boyama sanatçısı olarak bilinen stephen wiltshire’in Lodra’da kendi çalışmalarının bulunduğu bir galeri sahibidir. Stephen çalışmaları bundan sonra dünya çapında birçok televizyon programlarının konusu oldu. Hakkında birçok kitap yazıldı. Kendisinin üçüncü kitabı yüzen şehirler (1991) sunday times bestseller listesinde bir numara oldu.

2001 yılında başka bir BBC belgeseline daha konu oldu ve Londra üzerinde uçan bir helikopterden şehrin üzerinde uçarak, detaylı ve mükemmel dört adet kuş bakışı resimlerini ölçekli olarak çizdi.  Çizimlerinde 12 tarihi yer ve 200 bina aslına uygun resmedilmişti. İnsan doğasını zorlayan bu yeteneği ile başardığı bu ayrıntılı çalışmalar tüm dünyada yankı buldu.

Ekim ve kasım 2003’te binlerce sanatsever Londra’ya ilk büyük retrospektif çizimlerini görmek için akın etti. Sergi 1983-2003 yılları arasında, 20 yıllık dönemde, stephen’s çizimleri, resimleri ve baskıları 150 eserden oluşuyordu.

2006 yılında sanat dünyasına katkılarından dolayı MBE ile ödüllendirildi. ( ingiltere kraliçesi elizabeth’in doğum gününde ingiltere’yi iyi temsil ettiği düşünülen kişi veya kişilere verilen kraliyet nişan ödülü)

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın