lauterbrunnen, doğal güzellikleriyle büyüleyen vadi

İsviçre’nin Bern kantonuna bağlı Interlaken-Oberhasli eyaletinde bulunan Lauterbrunnen belediyesi doğası ile adeta bir cennet. 70 civarı olan şelalesi ile Alplerin arasına sıkışmış bir ressamın eliyle çizilmiş gibi duran bu manzara nefesleri kesiyor adeta. Bu şelaleler arasında en bilinenin Staubbach, aynı zamanda Avrupa’nın da en yüksek şelalelerinden biri. Yaklaşık 300 m yükseklikten dökülen şelale, vadiyle aynı adı taşıyan Lauterbrunnen kasabasının hemen yanında yer alıyor.

Lauterbrunnen, şelaleriyle kadar zengin doğal ve kültürel mirasıyla da biliniyor. U şeklindeki bu vadinin etrafı yüksek dağlarla ve dağlardan akan şelalelerle kaplanmış.

 

Zirveler 

Lauterbrunnen’daki zirvelerden bazıları şunlardır. Teleferikle gidebileceğiniz zirvelerden en yükseği  2970 metre yüksekliğindeki Schilthorn zirvesidir.  Ayrıca gidebilceğiniz diğer önemli zirveler Schwarzmönch ve Silberhorn’dur.

lauterbrunnen-schilthorn-zirvesi

Schilthorn Zirvesi

 

Köyler

Lauterbrunnen’da ziyaret edebileceğiniz muhteşeme doğal güzelliklerdeki köyler.

 

Wengen
Bunların arasında en bilineni  Wengen köyüdür. Deniz seviyesinden 1274 metre yükseklikle bulunan bu köye servis araçları, tren ve çiftlik araçları ile ulaşım sağlanıyor. Burada kayak yarışları da düzenlendiğinden bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır.

lauterbrunnen-wengen-koyu

Wengen Köyü

Mürren
Bir diğer köy ise Mürren köyüdür. Bu geleneksel dağ köyü 1650 metre yüksekliğinde yaz ve kış boyunca popülerdir.  Mürren sadece 450 nüfusa sahip, 2000 yatak kapasiteli otelleri bulunmaktadır.

lauterbrunnen-murren-koyu

Mürren Köyü

Gimmelwald
Ulaşımın arabayla mümkün olmadığı bu köye teleferikle ulaşım sağlanıyor. Olağan üstü bir manzaraya sahip Gimmelwald’da konaklama imkanı da mevcut. Burada yaşayan halk genellikle hayvancılıkla uğraşıyor.

lauterbrunnen-gimmelwald-koyu

Lauterbrunnen Gimmelwald Köyü

Stechelberg
Lauterbrunnen vadisi içinde yer alan bu köy sarp dağlar, uçurumlar ve şelalelerle çevrilidir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu köy insanın ömrünü uzatır. Buraya araba ile ulaşımda mümkün.

lauterbrunnen-Stechelberg-koyu

Stechelberg Köyü

Stechelberg
Genellikle yürüyüşlerin yapıldığı etrafının yeşilin tüm tonlarıyla bezendiği karın eksik olmadığı eşsiz bir diğer köydür.

lauterbrunnen-Silberhorn-koyu

Silberhorn Köyü

Eğer Lauterbrunnen’a kadar giderseniz bu köyleri de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın