kutsal dağ kailash

Tibet’te bulunan bu dağ Budistler, Hindular, Jainler ve Bönler için kutsal sayılır. Buraya hacı olmaya gelirler ve bu yolculuk 3 hafta sürer. Shiva’nın evi olarak kabul edilir. Dağın, Asya’nın en önemli nehirlerinden dördünün kaynağı olması da kutsallığın bir başka nedenidir.

6705m’ye yğkseklikte, muazzam bir kara kaya kütlesi olan Kailash Dağı’nın dünyanın en saygın kutsal yeri ve aynı zamanda da en az ziyaret edilen yeri olmasından dolayı farklı, özel bir yeri vardır.

Milyarlarca insan için en mukaddes yer olan Kailash’ı ziyaret eden hacıların sayısı yılda sadece bir kaç bini geçmez.  Bu ilginç olgu, Kailash’ın Tibet’in uzak batısındaki ücra konumu ile açıklanabilir.  Bölgeye yakın hiç bir yere uçak, tren ya da otobüs ile ulaşım yoktur ve hatta engebeli arazi taşıtları ile bile ulaşım haftalarca süren zor, sık sık tehlikeli olabilen bir yolculuk gerektirir.  Her daim soğuk olan hava şartları beklenmedik şekilde dona dönüşebilir ve hacılar tüm gerekli malzeme ve nevaleyi yolculuk boyunca kendileri taşımak zorundadır.

İnsanlar ne zamandan beri bu kutsal dağa geliyorlar?  Bunun yanıtı Hinduizm, Jainizm veya Budizm’in doğuşundan önceki antik çağlar içinde saklıdır.  Bu dinlerin, hepsinin kozmolojileri ve başlangıç mitolojileri Kailash’dan efsanevi Meru Dağı, Mundi Ekseni, yani dünyanın merkezi, yaradılış yeri olarak bahseder.  Kailash, büyük Hindu destanları Ramayana ve Mahabharata yazılmadan önce hâlihazırda efsanevi idi.  Doğrusu, Kailash eski Asya uygarlıklarının efsaneleri içinde o kadar yer etmiştir ki, o belki de çoktan sona ermiş ve unutulmuş başka bir dönemin, başka bir uygarlığın kutsal yeri idi.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın