kayaya gömülü çekiç

kayaya gömülü çekiç

Tahta sap ve demir tokmaktan oluşan bu çekiç, 1936’da Teksas’ta 400-500 milyon yıllık bir kayanın içine gömülü olarak bulundu. Modern bir aletin tarih öncesi bir kaya kütlesinin içine nasıl girdiği bir yana, çekiçte kullanılan demirin günümüz demirlerinden bile saf olması bilim adamlarını hayrete düşürdü.

Paylaşcam

9 yorum

  1. Mert

    yani okullarda öğretilen tarihle gerçek dünya tarihinin aslında hiç alakalı olmadığını onca kanıtlar varken hala aynı masalları dinliyoruz. tarih yazıyla başlar diyorlar peki yazı gerçekte ne zaman bulunmuş onu tam söyleyebilecek kimse varmı ? Karbon 14 denilen yöntemle bulunan tarihi eserleri tarihlendirdiğimiz zaman 1.2 milyar geriye kadar gidiyoruz yani biz insanlık 1 milyar yıl öncede vardık dinozorlardan öncede vardık onlar zamanında da vardık .ama tarihçiler dinozorla insanlık hiç aynı anda dünyada değildi diye bizleri uyutuyor.Hz İsa zamanındaki teknoloji (2000 yıl önce) nasıldı herkes 2000 yılda nerelere geldik hepimiz biliyoruz.düşünün birde 1 milyar yılda insanlar teknolojide nerelere gelmiştir.

  2. erkan ilter

    o kaya traverten dediğimiz tür. travertenler yer altından gelen minarel yoğunluğu yüksek suların buharlaşması sonucu oluşmaktadır. travertendeki çizgilerde bu sebeple oluşur. suyun yüzeyde oluşturduğu mini göllerde fosiller.canlı cansız nesnelerde bu oluşumun içinde kalmaktadır. o kayanın yaşı o çekicin kullanıldığı tarihe eşittir.

  3. Murat

    Oyuğun ebatları ile çekicin ebadları incelendiğinde, çekiç kayanın içine gömülü değilde sanki sonradan konulmuş gibi duruyor.Önce metal kısmın bulunduğu kısım oyulup sonra 90 derece aşağıdan bir matkapla dairesel bir delik açılıp çekicin sapı üstden aşağı doğru sokularak yuvaya oturtulmuş gibi duruyor.Daha hassas çalışılıp daha iyi bir işçilik ortaya konularak daha inandırıcı bir sahtekarlık örneği ortaya koyulabilirdi.

Bir Cevap Yazın