john dee, meleklerle iletişim kurmaya çalışan bilgin

john dee, meleklerle iletişim kurmaya çalışan bilgin

John Dee 1527 – 1609 yılları arasında yaşamış İngiliz matematikçi, astronom, astrolog, okült, seyir, emperyalist ve yazar. Aynı zamanda Kraliçe I. Elizabeth’in danışmanlığı yapmış, hayatını simya, kehanet ve Hermetik felsefeye adamış zamanının en büyük bilginlerinden biridir.

Yirmili yaşlarında Paris Üniversitesinde ileri cebir dersleri vermesi amacıyla davet edilmişti. Dee matematik üzerine oldukça fazla çalışmış, saygın bir astronom olarak tanınmış ve İngiltere’de Coğrafi keşifler yapmak isteyenlerin başvurduğu bir seyir uzmanı olmuştur. Bu çalışmalarının yanı sıra sihir, astroloji ve Hermetik felsefe konularında da çalışmalar yapmıştır. Dee hayatının son otuz yılını, ruhani varlıklar ile iletişime geçerek, yaratılışın evrensel dili ve kıyamet bilgilerini edinmeye adamıştır.

Dr. John Dee bir bilgindi ve 4000 kitaptan oluşan bir kitaplığı o dönemdeki İngiltere’nin en büyük kitaplıktı. Euclid’in matematik üzerine yazdığı kitapları ilk İngilizce’ye çeviren kişi olan John Dee’nin bilimsel ve felsefi çalışmaları etkili oldu ve saygınlık kazandı. Öte yandan, okültizm incelemeleri bu ölçüde saygınlık kazanamadı, hatta yetkililerce baskı görmesine ve sonunda parasal açıdan yıkıma uğramasına sebep oldu.

John_Dee

John Dee

 

Meleklerle İletişim kuran John Dee

John Dee ruhlarla iletişim kurmak için bir sistem geliştirdi. Bu dönemde Medyum Edward Kelly ile birlikte çalışmaya başladı ve meleklerle iletişim kurdu. Dee’nin bağlantı kurduğu melekler, Kelly ile kristal bir küre veya siyah camdan içbükey bir ayna aracılığıyla konuşuyorlardı (Bu aynanın günümüzde British museum’da bulunduğu iddia edilmektedir). Bugünkü medyumlardan bazıları hala bu tekniği kullanmaktadırlar. Meleklerin kendisine bazı bilgileri verdiğini söyleyen Dee, Enok (Enochian) adı verilen bilinmeyen bir dille ve Kelly aracılığıyla ona birtakım emirlerde göndermişlerdir. 26 Mart 1582 tarihinde Kelly meleklerin dili ile ilgili olduğunu inandığı 21 harften oluşan bu alfabe aşağıda gösterilmiştir.

Enochian Alfabesi

Enochian Alfabesi

29 Mart – 6 Nisan 1583 tarihleri arasında John Dee ve Kelly Meleklerden tebliğ edilen Liber Logaeth kitabının ilk bölümünü yazıya döktüler. Bu eser aynı zamanda Enok’un Kitabı, Liber Mysteriorum Sextus (et sanctus) ve Tanrı’nın Sözü Kitabı olarak bilinirdi. 40 günde ve latin harfleriyle tamamlanan kitap meleklerin kitabın melek alfabesinde yeniden yazılmasını ve gümüşle ciltlenmesini istedikleri söylenmektedir. Bu kitabın yazılıp yazılmadığı bilinmemektedir.

Dr. John Dee, Edward Kelly ile ile birlikte iletişim kurduğu meleklerle ilgili birde kitap yazmıştır. Bazı ruhlar arasında geçenlerin doğru ve sadık aktarımı isimli kitabını 1659 yılında basmıştır. Bu kitap 1974 yılında tekrar basılmıştır. Büyücülük literatüründen bir klasik sayılan bu kitap, aynı zamanda altın şafak tarikatı da bu kitaptan büyük ölçüde etkilenmiştir.

 

 

 

 

 

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın