intihar ettiren şarkı – kasvetli pazar

Müzik insan ruhu ve duyguları üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir, ancak bir şarkı yüzden fazla intihar ölümlerine yol açabilir mi?

Kasvetli Pazar, Macar piyanist ve besteci Rezső Seress tarafından 1932 yılında yazılmış, sevgilisinden ayrıldıktan sonra şarkıyı yazmış ve şarkıyı dinleyen sevgilisi şarkıyı dinler dinlemez, bir şişe zehir içip hayatına son verdiğinde arkasında iki kelimelik bir not bırakmıştı “gloomy sunday”.   Şarkı Macar İntihar Şarkısı olarak bilinmektedir.

Şarkının Sözleri

pazar kasvetli, saatlerim uykusuz
sevgilim, beraber yaşadığım gölgeler sayısız
küçük beyaz çiçekler seni uyandıramız ki,

matemin kara arabasının seni götürdüğü yerde
seni geri vermek meleklerin aklından geçmiyor.
sana katılmak istersem kızarlar mı bana ?

kasvetli pazar,
beraber geçirdiğim gölgelerde kasvetli pazar
ben ve yüreğim her şeyi bitirmeye karar verdik.

çok geçmeden güller ve hüzünlü dualar gelecek biliyorum,
bırak ağlamasınlar, sevinerek gideceğimi bilsinler,
ölüm bir rüya değil, ölümde seni kucaklayacağım, ruhumun son nefesiyle seni kutsayacağım.

düş,
düş görüyordum,
uyanıp seni buldum,
kalbimin derinliklerinde sevgilim.
sevgilim, ümidim rüyam peşine takılmaz,
gönlüm seni ne çok istediğimi söylüyor
kasvetli pazar…

Bu şarkıyı dinleyen bir çok kişinin intihar ettiği söylenmektedir. Gazetelerde intihar vakaları boy boy anlatılmış süslendirilmiş ve bu şarkı efsane haline getirilmiştir. Amerika’da ve Macaristan’da şarkının radyolarda, televizyonlarda çalınması yasaklamıştır. Ssonraki dönemlerde bir çok sanatçı şarkıyı kendi yorumlarınca bu şarkıyı seslendirmişlerdir. Tümüyle depresif sözlerden oluşan orjinal macarca versiyonu kimi sanatçılar tarafından yumuşatılarak söylenmiştir. Bunlardan bazıları Loreena mckennitt, Portishead, Björk, Sara brightman dır.

Ölümsüz şarkının yazarı rezso seress macar söz yazarı lazsio javor, şarkının hüznünü daha da derinleştirmek için “gloomy sunday”‘i yeni sözlerle zenginleştirdi. 1941 yılında amerika birleşik devletlerinde bille holiday, gloomy sunday’i seslendirdiğinde şarkı ingilizce sözlerle birlikte tüm dünyaya yayıldı. Avrupa kültür mozaiğini parçalara ayıran ikinci dünya savaşı sırasında, gloomy sunday, polonya, avusturya ve macaristan radyolarında defalarca çalıyordu.

İntihar vakalarından bir kaç tanesi

Şarkının popülaritesi yayılmaya başlarken, 1936 yılının şubat ayında Budapeşte polisi, ismi joseph keller olan bir ayakkabı tamircisinin intihar etmiş cesedini buldu. Şakağının ortasına ateş ederek kendini öldüren keller, geriye gloomy sunday şarkısının sözlerinden oluşan bir not bırakmıştı.

Bu intiharın üzerinden günler geçmeden bir gece kulübünde çingene orkestrası şarkıyı çalmaya başladığında, hızla dışarıya çıkan bir adam alnına ateş ederek intihar etti.

Şarkı toplum üzerinde giderek etkisini arttırmaya başlamış ve Budapeşte polis teşkilatı şarkıyı yasaklama kararı almıştı. Özellikle gloomy sunday’in yasaklanmasının sebebi intihar edenlerin pikaplarında geriye bıraktıkları gloomy sunday plakları ve şarkının sözlerinin bulunduğu notlardı.

82 yaşında bir adam, evinin camından kendini atarken, gloomy sunday çığlığı ile hayata veda etmişti.

İntiharlarda yaş sınırı olmadığının en önemli kanıtı ise, 14 yaşındaki bir kızın sarsıcı intiharıydı. küçük kız kendini boğarak öldürdüğünde cebinde “gloomy sunday” notu bulunmuştu.

En şaşırtıcı intihar ise roma’da yaşandı. genç bir adam, yoksul bir dilencinin bu şarkıyı dinlediğini duyunca, bisikletini park etmiş, cebinde ne varsa dilenciye verip bulunduğu yerdeki köprüden kendini derin sulara bırakarak intihar etmişti.
Eğer ruh haliniz kötüyse moraliniz bozuksa ben dinlemeyin derim. Şarkıyı ben dinledim hüzünlü bir müziği var, artık hikayesini bildiğimden midir bilemem ama etkilendim. Bir tuhaf oldum açıkcası. Ama intihar edecek kadar değil tabi ki.

 

 

Paylaşcam

3 yorum

Bir Cevap Yazın