gelmiş geçmiş en zengin insan

John Davison Rockefeller, 8 Temmuz 1839 ile 23 Mayıs 1937 tarihleri arasında yaşamış olan ABD’li sanayici. Mütevazi bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, 16 yasında bir ticari işletmeye muhasebeci olarak girdi. Daha sonra simsarlık şirketine ortak oldu. Rockefeller, petrol endüstrinin vaat ettiği ettiği geleceği ilk sezenlerden biridir. Bir komisyoncu olarak hayata atılan rockefeller, daha sonra madencilik ve çelik işleriyle uğraştı. 1859’da bir arkadaşıyla clark ve rockefeller adını verdikleri bir şirket kurdu. İç savaş sırasında şirket gelişti. Petrolün ileride ticari önem kazanacağını düşünen rockefeller 1863’te ilk petrol rafinerisini kurdu.

1870’de kardeşi William Rockefeller’le standard oil company aracığıyla Amerikan petrol sanayisini tek elde toplamayı amaçladı. Fırsatlardan yararlanarak petrolün trenlerle taşınması için en düşük tarifeyi elde etti. Rakip şirketlerin petrollerini taşımamaları için demiryollarına tazminat ödedi. 1884 yılında rakip şirketlerce kolundan hafifçe yaralandı. 1874 yılında cleveland’daki 26 bağımsız rafinericiye, kendisiyle birleşmesini önerdi. 21 rafinerici bu öneriyi kabul etti. Birlikte National Rafinerisi Association’u kurdular. Kısa süre sonra demiryollarını da sahiplenen rockefeller, böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyusu işletmecisini kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmaya zorlayarak iflas etmelerine yol açtı. 1896 yılında yine suikaste uğradıysa bundan da sağ çıkmaya başardı. Bu arada petrol çıkarma ve taşıma işlerinde yenilikler yaptı.

1892’de Amerika’nın ilk gerçek milyoneri oldu. 1910-1937 yılları arasında Dünya’nın en zengin insanı oldu. Birçok yardım kurumu açtı. Bunların başında Chicago Üniversitesi, tıp araştırma enstitüsü, New york’taki ünlü rockefeller center vardır. 1870’de hisse senetleri çıkararak standart oil company şirketini oluşturdu. Kısa sürede ABDdeki petrol rafinerilerinin %90’ını denetimi altına aldı. Petrol dışında demiryolları, çelik sanayisi gibi alanlara da el atarak dünyanın büyük tröstlerinden birini kurdu. bu şirket günümüzde de abd ekonomisinde büyük bir rol oynamaktadır. Halen exxon-mobil, chevron, citi group, j.p.morgan-chese en çok bilinen ve tanınan rockefeller ailesinin şirketleridir.
John Davison Rockefeller ölünce 912 milyon$ servet bıraktı. Bu servet günümüzün enflasyon şartlarına dönüştürülünce 189 milyar $ ediyor. Böylece insanlık tarihin en zenginleri listesinde birinci olmaktadır.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın