gebelikte uzak durulması gereken besinler nelermiş

gebelikte uzak durulması gereken besinler nelermiş

Hamilelik döneminde kadınların beslenmelerine özel önem göstermeleri gerekir. Gebelikte uzak durulması gereken besinler’e özellikle dikkat edilmeli, aksi taktirde bu besinler hamilelikte risk yaratabilirler. Bu yiyecekler bebeğin gelişimini etkileyebilir, ilerde onarılmaz hasarlara yol açabilirler.

Öncelikle hamilelikte sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Ayrıca, bu dönemde yiyeceğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekir. İşte gebelikte uzak durulması gereken besinler şunlardır.

 

Pastörize olmamış besinler

Pastörize edilmemiş yiyeceklerden gebelik döneminde uzak durun. Özellikle pastörize edilmemiş peynirlerde listeria adlı bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açabiliyor.

 

Az pişmiş ve çiğ etler

Et yiyecekseniz özellikle iyi pişmiş olduğuna dikkat etmelisiniz. Az pişmiş veya çiğ etlerde bulunan bakteriler toksoplazma denen bir rahatsızlığa sebep oluyor. Bu rahatsızlıkla aynı adı taşıyan parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Ayrıca bu parazit, bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabiliyor; düşüklere de neden olabiliyor.

Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini mümkün olduğu kadar uzak durun. İllede yemekte ısrar ederseniz az az miktarda ve mutlaka pişirerek yiyin.

 

Çiğ deniz ürünleri

Gebelikte deniz ürünlerini tüketirken de dikkat etmeniz gerekiyor. Midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerini tüketmemeniz gerekiyor. Çünkü çiğ deniz ürünleri, zehirlenmeye sebep olabiliyor. Balık seçimi yaparken ise mevsim balıklarını tercih etmek ve civa içeren ton balığından uzak durmakta fayda var.

 

Yumurta

Gebelikte uzak durulması gereken besinler listemizde yumurta da var. Özellikle yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, çiğ ve az pişmiş yumurta, şiddetli besin zehirlenmesine neden olan salmonella’nın tetiklenmesine neden olabilir. Salmonella, genelde ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir ve besin zehirlemelerine yol açabiliyor.

 

Çay, Kahve ve Kafeinli İçeçekler

Çay, kahve ve kafeinli içecekleri fazla olmamak kaydıyla tüketebilirsiniz. Siyah çayı özellikle az tüketmenizde fayda var. Siyah çay kansızlık ve demir eksikliğine sebep olabilir. Yine de içmede ısrar ederseniz açık ve limonlu çay için.

Kahve ve kafein bulunan içeceklerden de de uzak durun. fazla kafein erken doğum ve düşüğe neden olabiliyor.

 

Diyet Ürünleri

Hamilelikte kadınların en büyük kaygılarından biri de kilo almak. Kilo almamak ve vermek için çeşitli diyet ürünleri kullanımı ortaya çıkartmaktadır. Ancak bu ürünlerde, bebeğinize zarar veren çeşitli katkı maddeleri içeriyor.

 

Alkol ve Sigara

Alkol bebekte anomaliye (şekil bozukluğu) yol açıyor. Bu yüzden hamilelikte alkol tüketilmemesi gerekir. Sadece haftada bir 1-2 kere kırmızı şarap içilebilir. Kırmızı şarabın kan yapıcı ve hücre yenileyici özelliği var.

Sigara’da hamilelikte uzak durulması gerekenlerden bir tanesi. Sigara bebeğin kilosunun düşük olmasına ve sakatlıklara nede oluyor. Eğer tiryaki iseniz ve bırakamıyorsanız günde en fazla dört tane sigara içebilirsiniz.  Ayrıca mümkün olduğu kadar sigara içilen ortamlardan uzak durun. Çünkü soluduğunuz hava, doğrudan bebeğinizi etkiliyor.

 

Saç Boyası ve Kozmetik Ürünler

Hamilelikte Saç boyası kesinlikle uzak durulacak kimyasalların başında geliyor. Çünkü içindeki malzemeler saç derisinden bebeğe geçiyor. Saç boyasında kullanılan oreal adlı maddenin solunması bile bebeğe zarar verebiliyor.

Bu dönemde özellikle doğal veya doğala yakın maddelerden üretilen kozmetik ürünleri tercih ediniz. Aksi takdirde kimyasal kozmetik ürünler kullanımında bebeğiniz zarar görebilir.

 

Epilasyon

Gebelikte artan hormonlar yüzünden vücudun her bölgesinde tüylenme artışına sebep oluyor. Tüylenmeden kurtulmak için epilasyon özellikle ilk 3 ay sakıncalı. Dördüncü aydan itibaren ise, karın bölgesi hariç diğer bölgelere epilasyon uygulanabiliyor.

 

Temizlik Ürünleri

Kimyasal içeren temizlik malzemelerini kullanmaktan kaçının. Özellikle kokulu temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız. Bunlardan bazıları; çamaşır suyu, tuz ruhu, klorak gibi maddeler içerdiği kimyasallar nedeniyle çok tehlikeli. Zorunluluk halinde fazla solumaktan ve cildinize temasından kaçının. Ayrıca leke çıkarıcı sprey ve benzeri ürünlerden de uzak durmalısınız.

 

İlaç Kullanımı

Hamilelikte Doktora danışmadan asla ilaç kullanmayın. Çünkü aspirin bile zararlı, düşük riskine yol açabiliyor.

 

Teknoloji Cihazları

Hayatımıza birçok kolaylıklar getiren teknolojinin diğer bir yüzü de insan sağlığını ne kadar etkilediği. Çoğu zaman aldırmadığımız bu durum, hamilelik döneminde daha dikkatli olmamızı gerektiriyor. Bilgisayar, cep telefonu, güvenlik kapıları, mikro- dalga fırınlar v.b. teknoloji ürünleri ile ilgili kesin kanıt olmasa da uzmanlar, bu ürünlerin hiç veya az kullanılmasını öneriyor.

 

 

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın