dünya’nın en korkunç adası povegliga

Venedik açıklarında, kıyıya yakın bir ada olan Poveglia, kanlı bir tarihe sahiptir.Tarihte Venedikliler tarafından bir savunma hattı olarak kullanılmıştır. 1793 yılında Avrupa’da başlayan veba salgınında, hasta insanları karantinaya almak için bu ada kullanılmış. İnsanlar gemilerle bu adaya taşınıp terk edilmiş. Daha sonraki zamanlarda yine bulaşıcı hastalığı olan insanlar buraya taşınmış ve yakılarak öldürülmüş. O zamanlar adanın üzerinde yapışkan kül kaplıymış. Binlerce insanın acılar içinde öldüğü ada 1922 yılında bir akıl hastanesine çevirilmiş.

Burada çılgın bir doktor akıl hastalarını kobay olarak kullanıp açık beyin ameliyatı ile deliliklerini çözmeye çalışmış. Fakat kendi sonu da anlatılanlara göre adadaki çan kulesinin tepesinden atlaması olmuş ve görgü tanıklarından birine göre atlayıp ölmeyen doktorun boğazını yerden çıkan hayaletler sıkarak öldürmüş. Hala şu anda bile balıkçılar ada çevresinde balık tutmaya cesaret edemiyor, çünkü çoğu zaman ağlarına insan kemikleri takılıyor.

Toplamda adada 160 bin civarında kişinin öldüğü hesap ediliyor.Pek çok kez belgesel kanallarının hayalet avcısı tarzı programlarına konuk olan adanın son sakinleri adadan ayrılmalarının sebebini onlara sürekli “Gidin ve asla geri gelmeyin” diyen sesler olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca adadan ayrılırken bir tanesinin suratında açılan 14 cm’lik yarığın da sebebini söyleyemiyorlar.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın