dünya’nın en ilginç kuyusu

Chand Baori isimli bu kuyu, Rajasthan eyaletinin Abhaneri köyünde ve Jaipur’a 95 km uzaklıktadır. Harshat Mata Tapınağı’nın karşısında yer almaktadır. Dünyanın en derin ve en çok basamağa sahip su kuyusudur. Hindistan’a gezi için gidenlenrin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

M.S. 9. yüzyılda, yöredeki su ihtiyacını karşılamak amacı ile Nikumbha hanedanı, Kral Chanda tarafından inşa edilen Chand Baori su kuyusu, labirenti andıran simetrik merdivenleri ile tanınmaktadır.13 farklı kademeye sahip, 3.500 basamaktan oluşan kuyunun derinliği ise 30 metre, yaklaşık 10 katlı bir bina yüksekliğindedir.

Hindu dilinde, kalyani, pushkarani, bawdi, baoli, barav veya vaav olarak adlandırılan bu tür merdivenli kuyular aslında mantık olarak yer altına yapılan, içerisinde suyun biriktirildiği yuvarlak kuyulara benziyorlar. Yuvarlak ve yer altına yapılan kuyulardan farklı olarak bu merdivenli kuyular, insanların merdivenleri kullanarak su seviyesine daha rahat ulaşmalarını sağlıyor. İklim veya çevre şartlarına göre merdivenli kuyuların üzerleri kapatılabiliyor. Hindistan’ın batı kesimlerinde daha sık görülen bu mimari yapılar, Pakistan’ın bazı bölgelerinde de yuvarlak basit kuyuların yerine tercih edilmiş.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın