dünyanın en derin mağarası

Dünyanın bilinen en derin mağarası krubera mağarasıdır. Abhazya Cumhuriyeti’nin Gagra ilçesi yakınlarında kafkas dağlarında bulunmaktadır. Krubera mağarasının yaklaşık derinliği 2190 m. ve uzunluğu ise 13.432 metredir.

Abhazya, Kuzeybatı Kafkasya’da Karadeniz’in kuzey kıyılarında 8.600 km²’lik bir alanı kapsar. Kafkas Dağları Abhazya’yı kuzey ve kuzeydoğuda, Rusya Federasyonu içindeki Çerkesya topraklarından ayırır. Abhazya’nın doğusunda Gürcistan yer alır. Güney ve güneybatısı Karadeniz’le çevrelenmiştir.

Abhazya’nın büyük bölümü (yaklaşık % 75) dağlardan oluşur. Nüfusun büyük bölümü kıyı kesimlerinde, düz alanlarda ve alçak kesimlerde yerleşmiştir. Büyük Kafkas Dağları bölgeyi kuzeyden tamamen kuşatır. Dağların yüksekliği pek çok yerde 4.000 m civarındadır. İklimi genel olarak ılımandır.

Mağara ismini Rus jeolog Alexander Kruber’den alır. Rusça’da Voronya Cave olarak bilinir.

Gürcistan’dan araştırmacılar 1960’ta mağarayı 90 metre derinliğe kadar incelemeyi başardı. 2001’de Ukraynalı Yuri Kasjan’ın liderliğindeki ekip, Krubera’da bin 710 metreye inerek dünya rekorunu elde etti. 2004 yılında Moskova’dan bir ekip rekoru bin 775 metreye yükseltti.

Yedi ülkeden gelen 56 mağaracıdan oluşan ekip 700, 1.215, 1.410 ve 1.640 metre derinliklerde, bir dizi kamp kurdu. Ekip üyeleri bu kamplarda yemek pişirdi, her bir çadırda beş ila altı kişi uyudu, ısınmak için birbirine sokuldu ve yeri geldiğinde de aralıksız 20 saat çalıştı.

Yolculuğun üçüncü haftasına gelindiğinde, 1.775 metrede mağaracıların karşısına çıkan bir sifon inişi engelledi. Gennadiy Samokhin, 10 metre derinliğindeki gölün dibinde dar bir geçit bulmak için yaptığı dalışın ardından yüzeye çıktı: “Geçmemiz imkânsız.”

Ekim ayında ikinci bir ekip, söz konusu tünelden ilerleyen arkadaşlarının bıraktığı yerden devam etmek üzere yeniden Krubera mağarasına girdi. İkinci ekip yeni dikey geçitler de bularak derine doğru inmeye devam etti.

İnişler sırasında 19 Ekim 2004’te mağaracı Yuri Kasjan 2 bin metre sınırının aşıldığını tespit etti. Mağaracıların inişi 2 bin 80 metre’ye kadar sürdü ve sonunda kumdan bir zemine sahip bir odaya inildi. Bu derinlik, mağaracılık alanında bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.

 

Paylaşcam

1 yorum

Bir Cevap Yazın