dünyanın döndüğünü neden farketmiyoruz?

dünyanın döndüğünü neden farketmiyoruz?

Dünya dönüyor biz üzerinde yaşıyoruz ama döndüğünü farketmiyoruz. Dünya, kendi ve Güneş’in ekseni etrafındaki dönüşünü inanılmaz hızlarla gerçekleştirir. Yaklaşık olarak kendi ekseni etrafında 1,600 kilometre hızla, Güneş’in etrafında ise 105,000 kilometre hızla döner. Peki  neden biz hissetmiyoruz?

Bunun iki sebebi var.
1-  Dünya’nın kendi çevresinde ve Güneş’in çevresinde sabit bir hızla dönmesi. Yani bu dönme sırasında hızının azalmaması ya da artmaması.

2- Yerç ekiminin etkisiyle aslında dünya dönerken, içinde bulundurduğu tüm cisimleri ve hava kütlesini de kendi hızıyla döndürür. Etrafında bulunan gök cisimleri de çok uzak olması dolayısıyla kıyaslama yapamadığımızdan Dünya’nın dönüşünü hissetmeyiz.

Bunu basit bir örnekle açıklayalım. Bir otomobil ile seyahat ettiğimizi farz edelim. Camlar kapalı olduğunda otomobilin içerisindeki hava da otomobilin hızı ile aynı olduğundan herhangi bir hava akımı olmaz. Ancak camı açtığımızda hava molekülleri yüzümüze otomobilin hızına göre şiddetli çarpar. Dünya’nın dönüşü de aynı otomobilde seyahat etmeye benzer. Bizler de Dünya’nın hızı ile döndüğümüzden Dünya’nın bu inanılmaz hareketini hissedemeyiz.

Dünya’nın etrafındaki gök cisimlerini göre bilseydik, Dünya’nın ne kadar hızlı hareket ettiğini fark edebilirdik. Oysaki dönüş hızını hiçbir cisim veya olgu ile kıyaslayamadığımızdan Dünya’nın hareketini hissedemeyiz. Bu durum camları olmayan bir uçakta uçmaya benzer. Uçakta camlar olmadığından dağları, denizleri göremediğimiz için kıyaslayacak hiçbirşey olmaz. Böylelikçe uçtuğumuzun farkına varamayız.

Paylaşcam

9 yorum

 1. rast

  o zaman atmosfere dönme yünü ile gelişimiz hava sürtünmesinden dolayı farklı olmamalımıydı oysa aynı evet atmosterin döndüğünü kanıtlıyabilirim ama hava sürtünmesi beni biraz yanıltıyor

 2. Burak

  Merhaba Esinalkan, dünya eğer dönmüyorsa…
  1.si Gece ve gündüz kavramı nasıl oluyor?
  2.si 1 yılda 4 mevsim çeşidi nasıl oluşuyor???

  1 gün 24 saat ve gece gündüz kavramı var…
  Çünkü; dünya kendi ekseninde döndüğü için gece ve gündüz kavramı oluşuyor

  fakat bir diğer açıdan mevsimsel açısından bu duruma bakacak olursak
  dünyanın güneşin etrafında 1 tam tur dönüşü ise 365 gün 6 saat ve bu zaman sürecinde,
  toplamı 1 seneyi buluyor ve 1 yılda 4 mevsim (ilk bahar-yaz-sonbahar-kış)
  hepsi 3 aya bölünmüş vaziyette toplamda 12 ay,

  bu iklim sonuçlarında dünyadaki coğrafi etmenler ve koşullar
  (bölgesel ekvator ve meridyen değişkenleri) yüzünden farklılaşıyorsa
  gece-gündüz kavramı ve bir senede olağan koşullara göre iklim değişebiliyorsa eğer.
  O zaman senin teorin de bir tutarsızlık oluşuyor!?!…. Demek oluyor.

 3. Kartal

  Dunya donuyorken tum kanunlariyla
  Onu umursamayan haydutlariyla
  Yok etmeli mi helal yolla
  Haydutlarin haram yolla
  Ulastiklarina helal yolla
  Ulasamayan garibanlarida?

 4. serhan

  demişsin ki dünya çevresindeki cisimleri görebilseydik hızını kıyaslar anlardık…bırak çevresini uzayın derinliklerini bile teleskoplarla görüyorsun..ayrıca dünya üzerinde dönen 100 lerce uydu görüntü mü alamıyor..ayrıca o uydulardan dünyaya baktığında dünya hareketsiz sabit gözüküyor…oysa dünyanın güneşin hızına yetişebilmesi için büyük hızlarda ilerlediğini görmemiz lazım…demek ki uydular yalan dolan…

Bir Cevap Yazın