Devin geçit yolu (Giant’s Causeway) – İrlanda

Volkanik faaliyetler ve püskürmeler, doğal bir mucize olan Giant’s Causeway (Devin geçit yolu) bölgesinin oluşmasına neden olmuş. Bu bölgedeki yapı, oldukça  binlerce yıl önce gerçekleşmiş, bir volkanik patlama ve püskürmenin sonucunda oluşmuştur. 1692 yılında ilk defa keşfedilen bu bölge, tüm Dünya’ya duyurulmuş ve tanıtılmış. 19. Yüzyıldan beri ise bu bölge, birçok farklı yerden gelen turistlerin, oldukça fazla ilgisini çeken, en büyük turistik bölgelerden biri haline gelmiş.

Aslında ‘Giant’s Causeway’ (Devin geçit yolu) bölgesinin hakkında, bir efsane bulunmaktadır. Bu efsaneye göre İrlanda’lı bir dev, İskoçya’lı başka bir devle dövüşebilmek için, bu geçit yolunu inşa etmiştir.

Bazalt sütunları aslında, oldukça sık görülebilen volkanik bir yer şeklidir. Bu bazalt sütunlarını; binlerce yıl önce bir sürü volkanik faaliyetlerin gerçekleştiği Ermenistan, Yeni Zelanda, Rusya ve California gibi, birçok farklı yerde görebilirsiniz. Daha önce, bu bazalt sütunlarının oluşturduğu bazı yer şekillerini görmüştüm. Fakat ‘Giant’s Causeway’ (Devin geçit yolu)’nun, bu bazalt sütunları arasında en etkileyici ve çarpıcı olanı olduğu, fotoğraflardan da görülebileceği üzere, büyük bir kesinlikle ve açıkça ortadadır. ‘Giant’s Causeway’ (Devin geçit yolu), İrlanda’daki kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Paylaşcam

1 yorum

Bir Cevap Yazın