cesedi bozulmayan rahibe

cesedi bozulmayan rahibe

1844 yılında Pirenelerde (Pireneler, Güney Fransa ve Kuzey İspanya’da, iki devlet arasındaki sınır üzerinde bir dağ dizisi) bir köyde doğan Saint Bernadette Soubirous, yoksul ve hastalıklarla dolu bir çocukluk geçirmiştir.  Küçük yaşlarda Hz. Meryem’in bir mağara girişinde kendisine göründüğü ve orada şifalı bir suyun olduğunu söylediğini anlatarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Gerçekten de mağara ağzında daha önceden bulunmayan bir su kaynamaya başlamış ve şifalı olduğu görülmüştür. Bernadette daha sonra kiliseye rahibe olarak katılmıştır. Daha sonra iki kez daha Hz. Meryem’in kendisine göründüğünü bildirmiştir. Hz. Meryem tarafından kendisine söylenen sözler kilise tarafından kayıtlara alınmış ve Vatikan’a gönderilmiştir.

1879’da, çok genç bir yaşta öldüğü güne kadar kilise için çalışmış ve yaşamı hastalıklarla dolu olarak geçmiştir. Bernadette’nin mezarı farklı zamanlarda üç kez açılmış, cesedinin bozulmadığı görülmüş ve kilise tarafından azize ilan edilmiştir.

Ölümünden yıllar sonra, vatikan kilisesi Hz.meryem tarafından Saint Bernadette’ye bildirilen üç olaydan ikisinin vuku bulduğunu ve aynen kayıtlarda belirtildiği gibi olduğunu teyit etmiştir. Fransa’daki lourdes şehri şifalı sularıyla tedavi merkezi özelliğini korumaktadır. Ayrıca hristiyan hacıların ziyaret ettiği dini bir mekandır.  Azize bernadette ise lourdes kilisesinde, kristal bir tabut içerisinde sonsuz uykusuna devam etmektedir. Cesedi halen bozulmamış ve güzelliğini muhafaza ederek, gelen ziyaretçileri karşılamaktadır.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın