beygir gücü nedir nasıl ortaya çıkmıştır?

beygir gücü nedir nasıl ortaya çıkmıştır?

Araba denince akla ilk akla gelen terimlerden biri “beygir gücü” dür. Genellikle senin araban kaç beygir gibi sorular sorarız birbirimize. Çok basit ve çok biline bir kelime olsa da ve gücü ifade etse de oldukça eski tarihi olan bir kelimedir beygir gücü.

Orjinal Adı “Horse Power”‘dir ve kısaca HP olarak kullanılır. Dilimize geçerken birebir tercüme olarak “Beygir Gücü” Olarak geçmişti ve bizdeki kısaltmasıda BG’dir. Buradaki Horse At veya Beygir’i, Power ise Gücü ifade etmektedir.

Motor gücünü ifade etmekte kullanılan HP yani Horse Power ifadesi sonradan çıkmış olan bir terimdir. 1736-1819 yılları arasında yaşamış olan ve buhar makinalarının gelişmesinde önemli katkıları olan James Watt’ın soyadı bu dönem güç birimi olan “Watt” olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İskoçyalı mühendis ve fizikçi James Watt James Watt icat ettiği buhar makinalarını üreten sanayici bir iş adamıydı. Ürettiği makinalar o dönemde tüm ağır işleri yapan atların ve beygirlerin yerini yavaş yavaş almaya başlamıştı. Ancak insanların buna alışması için zaman lazımdı ve makinalara karşı bir ön yargı vardı. Bir beygirin yaptığı işi makinaların yapamayacağını düşünüyorlardı. Watt birimi insanların aklında kalıcı değildi ve bir şey çağrıştırmıyordu. O yüzden James Watt’ın aklına güç terimi için daha popüler ve ilgi çekici bir terime dönüştürme fikri geldi. Madem insanlar makinaları beygirlerle (at) kıyaslıyorlar o zaman içinde At kelimesinin de olduğu bir birime çevirmeye karar verdi ve “Horse Power” yani “Beygir Gücü” terimini ortaya çıkardı. Bu sayede insanlar makinalar tarafından yapılan işin karşılığının ne olduğunu anlayabilecekti ve kıyaslama yapabileceklerdi.

Temel olarak güç, birim zamanda yapılan iş anlamına gelmektedir. Bu formül üzerinden yola çıkan James Watt 1 beygirin birim zamanda ne kadar iş yapabileceğini hesaplamıştır. 1 beygirin 1 dakika içerisinde 33000 lb ( 0,45359237 kilogram) yükü yaklaşık 1 fit (0,3048 m) hareket ettirdiğini var sayılarak yapılan bu işlemler sonucunda HP – Horse Power yani BG Beygir Gücü birimi ortaya çıkmıştır.

 

Horsepower_plain

 

Yani daha anlaşılır bir biçimde açıklayacak olursak, bir beygirin 1 saniyede 1 metre ileriye taşıdığı yük miktarı, ortalamada yaklaşık 50 kg’dır. Ancak motorların gücü simge edilirken, nedense mühendisler bu ağırlığı 75 kg olarak tanımlamışlardır.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın