benzersiz ve garip 10 müzik aleti

benzersiz ve garip 10 müzik aleti

Müzik uluslararası bir dildir ve insanları bir araya getirir. Her kültürün kedinde has benzersiz melodileri, dansları, ve müzik aletleri var. Bizde fazla bilinmeyen veya görülmemiş benzersiz ve garip müzik aletlerinin bir kısmının listesini yaptık. Buyurun bakalım.

 

10- Nyckelharpa

Nyckelharpa

En eski müzik aletlerinden biri olarak değerlendirilen Nyckelharpa, geleneksel İsveç müzik aletidir. 14. yüzyılda icat deildiği tahmin ediliyor. Çeşitli tipleri vardır.  Enstrüman 16 tel ve 37 tuştan oluşmaktadır.

 

9- Hang

Hang

2000 yılında isviçre’de tamamen çelikten üretilen bir müzik aleti. UFO’ya benzer şekliyle yumuşak bir ses tonuna sahiptir. Sesi arp, gong ve armoni karışımına benzemektedir. Yüzeyindeki çukurlara vurularak değişik nota sesleri ve sesler çıkarılmaktadır.

 

8- Balalayka (Balaika)

Balalayka

Geleneksel Rus halk enstrümanına olmasına rağmen,  Doğu Asya telli çalgılardan dombra ve tanbura benzerdir. Üçgen bir gövdeye sahiptir ve üç teli vardır. Parmaklarla veya pena ile çalınır.

 

7- Pikasso Gitar (Picasso Guitar)

Pikasso Gitar

Luthier Linda Manzer tarafından tasarlanmıştır. Dört boyunlu, iki ses deliği olan ve 42 telden oluşan aslında harp gitarıdır. Caz müzisyeni Pat Metheny için yapıldı.

 

6- Array Mbira

Array Mbira

Metal tuşları ve ahşap kasası bulunan yaklaşık 5 oktavlık bir ses aralığına ve huzur verici bir sese sahip müzik aleti. Kalimba’nın büyüğü gibi olan bu müzik aletin Amerikalı Bill Wesley tarafından üretilmiştir.

 

5- Cam Armonika ( The Glass Harmonica)

Cam Armonika

Benjamin Franklin tarafından 18. yüzyılda tasarlanan Armonika oldukça kırılgan ve narin bir yapıya sahip. Strauss Beethoven ve Mozart cam armonika için eserler yazdı ve hatta ünlü metal grubu  Korn bu enstrümanı kullandı . 37 farklı büyüklükteki cam kaselerin demir bir mil üzerine oturtulmasıyla oluşturulmuştur ve bu mekanizma bir ayak pedalı sayesinde döndürülmektedir. Piyanoya benzere bir çalma şekli vardır.

 

4- Semantron

Semantron

Bu vurmalı çalgı Hıristiyan Ortodoks inancına mensup manastırlarda kullanılır. Yapılış amacı dua için rahipleri çağırmak veya toplamak. Oldukça basit bir tasarımı vardır. Semantron çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir. En yaygın şekli temelde bir tahta, iki zincirle asılı ve bir ya da iki ahşap tokmakla ile vurularak ses çıkarma olayıdır. Metalden yapılmış olanları da vardır.

 

 

3- Hydraulophone

Hydraulophone

Sesin basınçlı su veya benzer sıvılar ile üretildiği bir müzik aletidir. Benzersiz ve garip görünse de çıkan ses saksafon ve fagot gibi nefesli enstrümanların seslerine benzemektedir. Bu müzik aletinde bulunan deliklerden su akışı engellendiğinde sesler ortaya çıkar. Hoş bir melodisi vardır.

 

2- Alphorn

Alphorn

İsviçrenin geleneksel bir müzik enstrümanıdır ve “alplerin çalgısı” olarak bilinir. Boynuza benzer bir yapısı vardır ve dünyanın en uzun enstrümanıdır. Tahtadan yapılan Alphorn’un 3 metreye kadar uzunlukta olanları bulunmaktadır. Üflemeli bir çalgıdır.

 

1- Didgeridoo

Didgeridoo

Didgeridoo Kuzey Avustralya Aborjin halkında kullanılan ve daha sonra yaygınlaşan bir müzik aletidir. Bazıları geçmişinin 40.000 yıl öncesine dayandığını ve dünyanın en eski nefesli çalgısı olduğunu düşünmektedir.

 

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın