Astronot kıyafeti giyilmezse ne olur?

Astronot kıyafeti giyilmezse ne olur?

Armstrong Limiti olarak bilinen yükseklik limiti yerden 19 kilometredir. Bu limitten sonra astronot kıyafeti giymek gerekmektedir. Eğer giyilmeyecek olursa, vücuttaki su, vücut sıcaklığında kaynamaya başlayacaktır. Bu nedenle koruma amacı ile bu özel kıyafet tasarlanmıştır.

Aslında Dünya üzerinde bizi koruyucu bir atmosfer olduğu için rahatız. Atmosfer hem yaşam kaynağımız olan oksijeni Dünya’da tutuyor, hem de güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı kalkan görevi görüyor.

Ama uzayın soğuk, oksijensiz ve vakumlu ortamında hayatta kalınabilir mi? Astronot veya özel bir uzay kıyafeti olmadan hayır. Bir insan için uzayda en büyük problem oksijenin olmaması .Vücudumuzun ihtiyacı olan havayı alamadığımız için, yaklaşık 15 saniye içinde bedenimiz içeride tuttuğu tüm oksijeni tüketmiş olacak ve bilinç kaybı başlıyor.

Eğer uzayda nefesinizi tutabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uzay ortamındaki basınç miktarı Dünya ile aynı olmadığı için, ciğerlerinizdeki ve damarlarınızdaki kalan oksijen hızla kabaracak ve baloncuklara dönüşecektir. Bu da dalgıçların derin dalışlardan dönerken yaşadıkları basınç değişimi problemine benzer şekilde, vurgun yemek gibi bir etki gösterecektir.

Uzayda astronot kıyafetsiz durmak basınç dengelemeden yoksun olmak manasına geldiği için, ayrıca vücuttaki sıvıların genleşmesine de yolaçacaktır. Gövdeniz kabarmaya başlayacak ama deri çok sıkı bir katman olduğu için asla patlama gibi abartı bir reaksiyon vermeyecektir.

Oksijensizlik, bilinç kaybı ve kabarmadan sonra hemen ölmeyeceksiniz. Tahmini olarak birkaç dakika daha hayatta kalabilirsiniz. O arada yine astronot kıyafetlerinin sağladığı bir başka koruma olan UV ışın koruması da olmadığı için ufaktan kızarmaya başlanacaktır. Vücut kısa zamanda çok yüksek UV, X-ışınıve Gamma radyasyonuna maruz kalacaktır.

Aynı zamanda uzayın inanılmaz derecede soğuk bir ortam olduğunu düşünürsek, bir yandan donma da başlayacak ama daha vücuttaki tüm ısı dışarı atılmadığı için donma hemen oluşmayacaktır. Nihayetinde eğer kendinizi astronot kıyafetsiz uzayda bulursanız, kurtarılmadan önce yaklaşık bir dakikanız var. Ondan sonra kurtarılmasanız da olur, hayatta kalsanız bile ölümcül şekilde zarar görmüş olacaksınız.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın