anne frank’ın günlüğü

anne frank’ın günlüğü

Almanyadaki Almanya’daki Yahudi Soykırımının simge isimlerinden biridir Anne Frank. Babası Otto Frank bir banka görevlisiydi. İşlerinin kötü gitmesi ve ülkedeki ekonomik buhrandan dolayı ilişkilerini kullanarak 1933 yılında Hollanda’ya gitti.  Adolf Hitler Hollanda’ya girince burada yaşayan yahudilerle ilgili kısıtlamalar getirilir. Yahudilerin kendi işlerini kurmaları ve işletmeleri yasaklandığı için yakın bir arkadaşını işlerinin başına geçirir.

Anne Frank, 14 yaşındayken babasının Prinsengracht’taki ofis binasının arkasında hazırlanan bir gizli bölmede annesi,babası,ablası yakın dostları 4 kişi ile birlikte yaşadılar. Burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank’ın sekreteri Miep Gies sağlar. On üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. Yazdığı yazılar Kitty adında birine ithafen yazılmıştır. İki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

Frank ailesi ve diğer aile trenle Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderilir. Bir süre sonra Anne Frank ve diğer ailenin üyeleri farklı toplama kamplarında ölürler. Aynı yılın sonbaharında Anne Frank ve ablası Margot Bergen-Belsen kampına gönderilirler. Margot ve Anne tifüsten ölür. Auschwitz’de kalan baba Otto Frank, Kızıl Ordu’nun gelmesiyle kamptan kurtulur. Baba Frank’ın elinde, eski sekreteri Miep’in kendisine ulaştırdığı Anne’nin günlüğü vardır ve bu günlüğü defalarca okur. Sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. Yakın çevresinin baskısıyla da günlüğünü yayımlamaya karar verir. İlk olarak 150 bin adet basılır. Bu baskıyı daha birçok baskı takip eder. 60 dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesine girmiştir.

Bir süre sonra Frances Goodrich ve Albert Hackett bu kitabı tiyatroya uyarladı ve ilk kez Broadway Sahnelerinde oynandı. Daha sonra Münih Kommerspiele Tiyatrosunda tek dekorlu bir tiyatro olarak Alman tiyatrocu Christia Keller tarafından canlandırıldı.

Paylaşcam

Bir Cevap Yazın