256 yıl yaşayan li ching yuen’in yaşam formülü

256 yıl yaşayan li ching yuen’in yaşam formülü

Li Ching Yuen Çin’in Szechuan eyaletindeki Qi Jiang Xian’da 1677’de doğduğu iddia edilmektedir. Kendisi de 1736 yılında doğduğunu söylemiştir.  Bu iddianın sebebi profesör Wu-Chung-chein. Profesör Wu-Chung-chein çin hükümeti imparatorluk kayıtları üzerinde yaptığı araştırmalara göre 1827 yılında Li Ching-Yuen’nin 150. yıl doğum günü kutlamaları yapıldığına dair belgeleri göstermiştir.  Ayrıca 1877 yılındaki çin hükümeti  belgelerinde de 200. cü doğum gününe ait resmi tebrikler bulunmuştur. 1930 yılında New York Times gazetesi bu belgeleri ortaya çıkartmış ve yayınlamıştır.

Li Ching Yuen herbalist (bitki uzmanı, şifalı bitkiler konusunda bilgili), dövüş sanatçısı, savaş uzmanı ve stratejist bir kişiydi. 23 kez evlenen Li Ching Yuen 200’den fazla da çocuk sahibi oldu.

 

Li Ching-Yuen uzun yaşaşmın formülünü şöyle dile getirmiştir.

  • Sakin ol kalbini koru
  • kaplumbağa gibi otur
  • bir güvercin gibi hızlı ve neşeli yürü
  • köpek gibi uyu

Herbalist olarak çalışmış olan Li diğer Çin bitkileriyle birlikte yabani Reişi mantarı, Goji meyvesi, yabani Ginseng, he shou wu ve gotu kola kullanımını önermiştir.

1927 yılında Çin ordusu generali Yang Sen onu siyaret etmiştir. Dövüş sanatları ile ilgili bilgi almıştır. Yukarda görülen fotoğrafı general tarafında 1927 yılında çekilmiştir.

6 mayıs 1933 yılında bu dünyada’ki görevlerini tamamlamış olduğunu ve artık eve gitmek zamanının geldiği söylemiş ve ölmüş.

Bu bilgiler gerçekten doğru mudur bilmiyorum. Ama New York Times gazetesinde yayınladığı için doğruluk payı da yok değil. Eğer bu iddia kesinse şimdiye kadar tespit edilen en uzun süre yaşayan insandır kendisi.

 

Paylaşcam

4 yorum

Bir Cevap Yazın